Získaj
zľavu na nákup

Staň sa fanúšikom našej
stránky na Facebooku
a získaj 5 % zľavu!

11 trendových spálni na rok 2014, ktoré musíte vidieť

Spálňa je jednou z miestností, v ktorej trávime najviac času (aj keď v nej len spíme). A je to tiež jedna z mála miestností, ktorú si môžeme navrhnúť podľa svojho vkusu a nemusíme mať obavy z toho, čo si pomyslí nejaký Fero, Jožo alebo Marcela, pretože ju nikdy neuvidia.

V dnešnej dobe už poznáme psychologické účinky jednotlivých farieb a cítime rôzne energie, ktoré vysielajú. Veď práve spálňa je prvým prostredím, ktoré zbadáme hneď, keď otvoríme ráno oči a je tiež posledným prostredím, ktoré vidíme, keď oči zatvárame a zaspávame. Preto by malo byť toto prostredie ideálnym odrazovým mostíkom k peknému dňu. Predstavujeme vám preto 11 trendových spálni na rok 2014, ktoré musíte vidieť. Inšpirujte sa!

1. Prevládajú kvetiny

Hitom sú extravagantné a kvetinové vzory nielen na posteľných obliečkach, ale aj na stene v podobe nástenných malieb alebo potlačí. Priznajme si, všetci milujú kvety, tak prečo nimi neosviežiť spálňu? Veľká nástenná maľba alebo potlač je hotovým umením a spálni dodá šmrnc a štipku špecifickosti, ktorá jej možno chýbala. Ak dokonca zbožňujete konkrétny druh kvetín, tulipány, ruže či sedmokrásky, nástenná maľba môže odrážať kúsok z vás. Krásnym príkladom nižšie je púpava, ktorá je viac ako len pekne vyzerajúcim obrázkom na stene.

Kvetinové vzory v spálni trend 2014

2. Perfektná kombinácia šedej, čokoládovej a žiarivej bielej

Všimnite si zaujímavú kombináciu čokoládovo hnedej, šedej a bielej farby. Toto spojenie je populárne v roku 2014, a niet sa ani čomu čudovať. Vyzerá skvele, pôsobí elegantne a vyvoláva dojem, akoby boli tieto farby pre seba stvorené. Ak sa tento rok rozhodnete navštíviť akýkoľvek veľtrh nábytku alebo interiérového dizajnu, pripravte sa na to, že sa tejto farebnej palete nevyhnete.

Čokoládová, šedá a biela spálňa trend 2014

3. Hotelový vplyv

Aj keď niektorí ľudia veľmi nie sú priaznivcami hotelového štýlu, pretože majú dojem, že pôsobí umelo a nedomácky, tento trend si našiel v interiérovom dizajne cestu. Veľké priestranné postele, extravagantné, no napriek tomu, univerzálne čelo postele a množstvo praktických prvkov, ako krásny luster, stolové lampičky a kreslá pod veľkými oknami.

Ak vás tento štýl zaujal, pozrite sa po luxusných vzoroch a materiáloch, akým je napríklad damašk. Vyhnite sa lacno pôsobiacim materiálom, ktoré by mohli skôr pripomínať motely. Osvetlenie je jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré vplývajú na náladu človeka, a spálňa je miestnosťou, ktorá si zaslúži príjemné mäkké svetlo. Hotelový štýl spálne nemusí byť vôbec chladný, stačí pridať kvety a zeleň, ktorými obohatíte spálňu o teplú a útulnú domácku atmosféru.

Štýl spálne hotel trend 2014

4. Tradičná spálňa

Aj keď je tento typ spálne starší, je stále populárny a dokonca je viac než pravdepodobné, že bude populárny aj naďalej. Tradičná spálňa je asi najbezpečnejšou možnosťou aj v tom prípade, že nemienite meniť dekoráciu spálne každú chvíľu, pretože nemá žiadne časové obmedzenie

Ak ste sa rozhodli inšpirovať práve týmto typom spálne, nezabudnite na  interiérové dizajnové trendy 60. a 70. rokov, ktoré stále nevyšli z módy. Spálňa na obrázku nižšie je nadčasová a stále pôsobí sviežo. Kreslá, opierky na nohy, vankúše a dokonca aj riasenie v spodnej časti postele sú kvetinového vzoru, čo je asi najväčším trendom roku 2014. Teda aj tradičná spálňa môže byť zariadená nábytkom a doplnkami, ktoré sú moderné teraz, stačí mať otvorené oči.

Tradičná spálňa trend 2014

5. Žiarivá orchidea

"Bohatá a plná života", toto slovné spojenie asi najlepšie popíše tento trend spálne. Orchidea na oknách sa stala populárnejšou po minulé roky a konečne sa jej typický farebný odtieň dostal aj na bytový textil.

Žiarivá orchidea je farba roku 2014 podľa Pantone palety, ktorá udáva každoročné trendy. Táto paleta síce nechytí za srdce každého, ale komu už padne do oka, môže si byť istý, že ho príjemne nabudí do nového dňa. Veď prečo by aj nie, keď budete vedieť, že ste na špici rebríčka najnovších trendov v interiérovom dizajne? Môžete vyskúšať farebné steny, lampičky, kvetinové vzory, koberce, vzorované vankúše, posteľné obliečky  či prehozy, a to všetko vo farbe žiarivá orchidea (radiant Orchid), ktorá je ako čerešnička na torte.

Žiarivá orchidea spálňa trend 2014

6. Útek do Dánska

Dánske postele sú "in" a veľkým trendom roku 2014, i keď postele v tomto štýle rástli na popularite už minulý rok. Tento rok tomu nebude inak. Nízke, čisté postele a miestami trochu pôsobiace ako postele v nemocnici.

V tomto type spálne je posteľ centrálnym prvkom, a je tiež najväčším kusom nábytku, ktorý musí pritiahnuť oči. Preto je dôležité nájsť takú posteľ, ktorá bude vyhovovať vašej predstave, a zároveň upúta pozornosť. Najistejšou voľbou je preto dánska posteľ, ktorá za každých okolností tento účel zaručene splní. Dánsky štýl postele doplňte prehľadným, jasným a organizovaným priestorom, čím ešte viac maximalizujete efekt dánskej spálne.

Dánska spálňa trend 2014

7. Dotyk Maroka

Možno ste si všimli, že počas posledných rokov prevládal trend rôznych etno vzorov a potlačí. Ale rok 2014 prináša ešte konkrétnejší trend: marocké vzory. Maroko sa nachádza na severozápade Afriky a jeho kultúra je bohatá na množstvo unikátnych vzorov a dizajnov, ktoré neušli ani oku svetového dizajnu. Marocké vzory potlačené na plátne, záclony, postele, obliečky a prehozy. K dispozícii sú skutočne všetky doplnky a bytový textil do spálne s marockými vzormi, preto do hľadania nebudete musieť investovať množstvo času. 

Maroko štýl spálne trend 2014 etno vzory

8. Prírodné materiály

Prírodné tóny, množstvo dreva, kov, kameň a tehla. To všetko je trendom roku 2014. Ako sa to všetko dá skĺbiť, môžete vidieť na obrázku nižšie. Prírodné materiály a prvky, drevené panely, tehlové steny alebo robustné drevené dosky. To všetko vám pomôže priblížiť sa k prírode. Tento trend nezasiahol v tomto roku len spálne, ale nevyhli sa mu ani všetky ostatné miestnosti.

Prírodné prvky materiály drevená spálňa trend 2014

9. Rustikálne a vidiecke spálne

Ako ste si možno všimli, vo svete prevláda rustikálny a vidiecky vzhľad, čo sa odrazilo aj na spálňových trendoch. Podobne ako v predošlom štýle spálne, aj táto sa výrazne približuje skôr vidieku, domčekom a chatkám. Prírodné prvky ako konáre a drevené dosky sú najčastejšie natreté na bielo, aby čo najvernejšie pripomínali provensálsky štýl. Spálňa má vďaka tomu ozaj rustikálnu atmosféru starého vidieku.

Rustikálne a vidiecke spálne trend 2014

10. Károvaný škótsky vzor

Vzor, ktorý je nám hoci známy hlavne zo škótskych kiltov, sa tento rok uplatní aj v bytovom textile a interiérovom dizajne. Ale to nie je všetko. Škótsky vzor je sám o sebe vkusný, no tento rok bude trendom jeho kombinácia s prírodnými prvkami a rustikálnym či vidieckym štýlom. Takže škótsky trend kombinuje všetko dobré dokonca z troch trendov tohto roka, čo nemôže dopadnúť zle. Škótsky vzor sa vracia opäť do módy z 90. rokov a je ho možné jednoducho realizovať, pretože je častým vzorom bytového textilu, posteľných obliečok, prikrývok, prehozov a záclon.

káro, károvaný škótsky vzor spálňa trend 2014

11. Krásna modrá

Posledným trendom, avšak určite nie na poslednom mieste, je modrá, modrá a ešte raz modrá. Tento farebný hit je asi najsilnejším trendom nielen naprieč interiérového dizajnu, ale tiež v iných priemyselných odvetviach. Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek odtieň modrej farby, majte na pamäti, že ním nemáte čo pokaziť, pretože každý jeden odtieň je trendy.  Či už sú to mäkšie odtiene ako pastelová, nebeská modrá alebo aj námornícka modrá či energická tyrkysová, všetky sú v móde. Úžasné na tom je aj to, že dokonca tieto všetky odtiene modrej môžete skombinovať a bude to vyzerať perfektne.

Rovnako ako možno vidieť na nižšie uvedenom obrázku, možno skombinovať viacero variácií modrej v kontrastne so sviežou bielou, ktorá tak spálni dodá šmrnc a čerstvosť, čo je ideálne pre štart do nového dňa. Steny, operadlo, čelo postele, lampové stojany, vankúše, posteľ, závesy, čokoľvek. Je to jednoducho univerzálna farba, ktorú je možno aplikovať na každučkom kuse nábytku, textilu či doplnku.

Modrá spálňa krásna trend 2014

Autor:Mária Šandalová