Získaj
zľavu na nákup

Staň sa fanúšikom našej
stránky na Facebooku
a získaj 5 % zľavu!

Čistenie a upratovanie bez chémie

Potrpíte si na čistotu? Milujete ten pocit, keď je vo vašej domácnosti všetko upratané, lesklé a najmä voňavé? Aj my! Ako však vyčistiť svoj domov, neminúť pritom majland za čistiace prostriedkyuchrániť svoje zdravie? Máme pre vás pár jednoduchých receptov, s ktorými si rýchlo vyrobíte svoje vlastné "bio" čistiace prostriedky. Tak sa pusťme spolu do čistej, sviežej a zdravej domácnosti.

cistenie bez chemie

Prírodné bielidlo

Je vaša bielizeň zašednutá a už dávno sa nepodobná na tú, ktorú ste si s nadšením vybrali v obchode ako dokonalú bielu? Nezúfajte! Vyskúšajte to s citrónovou zmesou, ktorá si s tým hravo poradí. Citrónová šťava je totiž prírodné bielidlo.

Na prírodné bielidlo potrebujete:

 • ¼ šálky citrónovej šťavy
 • ¼ šálky bieleho octu
 • 1l vody

Postup: Pred praním namočte vašu bielizeň približne na 15 minút do takto pripravenej zmesi. Bielizeň môžete dať následne prať spolu s pracím práškom. Nič nepokazíte, keď túto zmes pridáte aj do práčky.

Univerzálny citrusový čistič

Potrebujete vyčistiť jemné povrchy ako žula a mramor? Alebo chcete mať po ruke univerzálneho pomocníka? Tak siahnite po citrusovej zmesi, ktorú si pripravíte nasledovne:

Naplňte ľubovoľne veľkú nádobu so šupkami rôznych citrusových plodov. Použiť tu môžete akúkoľvek kombináciu citrusových plodov. Následne takto naplnenú nádobu zalejte dostatkom vody, a to tak, aby ste všetky šupky zakryli. Nádobu zatvorte a nechajte zmes odpočívať počas dobu 4 týždňov. Príležitostne môžete zmesou potriasť. Šupa sa oddelí a roztok, ktorý následne vznikne, sceďte do pripravenej nádoby, kde ho zriedite s vodou v pomere ½ citrusového roztoku, ½ vody. Takto pripravený čistič môžete začať používať.

domace prostriedky

Zázračný éterický olej z čajovníka

Olej z čajovníka, alebo čajového stromu má prirodzene antibakteriálny a antimikrobiálny účinok. Má síce silnú vôňu, no použijete ho len v malom pomere. Dôležité je, aby ste ho neskladovali na slnku, pretože slnko negatívne pôsobí na každý éterický olej a spôsobuje v ňom nežiaduce procesy.

éterický olej z čajovníka

Tu je niekoľko tipov ako zázračný éterický olej z čajovníka využijete:

Prírodný dezinfekčný prostriedok

 • 2 šálky vody
 • 2 lyžice bieleho octu
 • ½ čajovej lyžičky tekutého mydla
 • 20 kvapiek čistého oleja z čajovníka

 Takúto zmes vložte do vopred označenej sprejovej fľaše a môžete používať. Pred každým použitím pretrepte.

Prírodný univerzálny čistiaci prostriedok

 • 1 šálka vody
 • 2 lyžičky kastilského mydla
 • 20 kvapiek oleja z čajovníka

Takúto zmes vložte do vopred označenej sprejovej fľaše a môžete používať. Pred každým použitím pretrepte.

Odstraňovač škvŕn

 • 2 šálky vody
 • 2 čajové lyžičky čajového oleja

Tento odstraňovač škvŕn je ideálny pre sprchu alebo vaňu na miesta, kde sa zhromažďuje špina a pleseň. Strieknite čistič na pleseň alebo plesnivú plochu a nechajte pôsobiť 15 minút. Potom utrite. Ak špina nezmizne, postup zopakujte s kefkou, prípadne nakvapkajte priamo niekoľko kvapiek neriedeného oleja z čajovníka a počkajte 30 minút. Nakoniec opláchnite.

 prirodne cistiace prostriedky

Žiadna veda, však? Rýchlo, lacno a jednoducho získate svieži a čistý domov bez chémie. A čo s ušetreným časom a peniazmi? No napríklad pohár dobrého vínka s milujúcou osobou v dokonale upratanej obývačke. :-)

Máte aj vy nejaký osvedčený recept? Poznáte aj iných spoľahlivých pomocníkov v domácnosti? Alebo dávate prednosť prírode pred chémiou? Potom by vás mohlo zaujímať aj 40 spôsobov ako využijete sódu bikarbónu.

Autor:Veronika Šafranová