Získaj
zľavu na nákup

Staň sa fanúšikom našej
stránky na Facebooku
a získaj 5 % zľavu!

8 najlepších rád ako sa zbaviť roztočov

Ak ste doteraz sami seba presviedčali, že vo vašej domácnosti roztoče určite nie sú, už to nerobte. Jednoduchšie bude, ak sa s tým prosto zmierite a skúsite sa ich zbaviť. Pravdou je, že bežným upratovaním nič nezmôžeme, avšak nič nie je nemožné a my vieme ako sa s týmto nepriateľom popasovať!

Aj keď ste ich voľným okom nezazreli, čo je normálne, keďže väčšina roztočov má maximálne 1 milimeter, môžete si byť istý, že alergikovi ich prítomnosť určite neunikne. Práve naopak. Práve roztoče sú najbežnejším alergénom, a dokonca zapríčiňujú až 49% alergií.

Ako sa prejavuje alergia na roztoče?

Alergia na roztoče

V prípade, že spoznávate príznaky ako opakované kýchanie, nádcha, zachatý nos, svrbenie nosa, očí, uší alebo hrdla či únava, je možné, že aj vás trápi alergia na roztoče. Ďalšími prejavmi alergie na roztoče sú:

 • opuch nosnej sliznice;
 • slzenie, zápal spojiviek;
 • astma;
 • bolesti hlavy;
 • kožné problémy- ekzémy a vyrážky.
 

Kde sa najčastejšie roztoče nachádzajú a čo ich robí nebezpečnými?

Roztoče sú priam preslávené tým, že sa nachádzajú predovšetkým v posteli. Čo neznamená len to, že sa im tak jednoducho nevyhnete, ale tiež to, že si od alergie rozhodne neodpočiniete.

Dôvod prečo sa tak často nachádzajú v posteli je ten, že sa živia odumretými šupinami kože. Možno vás tento fakt trochu znepokojil, ale ozaj sa nie je čoho obávať. Samotné roztoče nie sú žiadnym spôsobom nebezpečné pre zdravie a vysokú koncentráciu alergénov obsahuje ich trus. Preto, ak ste alergický vy, alebo sú alergické vaše deti, je nutné nájsť spôsob, pomocou ktorého sa roztočov najlepšie zbavíte.

Ako sa zbaviť roztočov

Ďalším dôvodom ich výskytu v posteli je ten, že práve v nej majú ideálne podmienky na množenie. Vyhľadávajú relatívnu vlhkosť medzi 60 až 80%, teplo, tmu a samozrejme dostatok potravy, a toto všetko posteľ ponúka. Okrem lôžkovín a postele sa dobre cítia tiež v pohovkách, oblečení, plyšových hračkách.

8 rád ako ako sa zbaviť roztočov

Vzhľadom k tomu, že domácnosť ponúka široké spektrum miest, kde by sa roztoče mohli schovať, je potrebné mať na pamäti, že sa ich zbaviť nebude určite jednoduché. Boj s roztočmi je rovnaký ako boj s moľami, keď si už myslíte, že ste ho vyhrali, zistíte, že sa vyliahla ich nová generácia.

Najpodstatnejší krok, ktorý je potrebné urobiť, je upravenie podmienok v byte tak, aby neboli vhodné pre rozmnožovanie roztočov. Ide predovšetkým o vlhkosť, teplotu a svetlo v spálni, a preto:

 1. Lôžkoviny perte aspoň pri teplote 60 stupňov.
 2. Miestnosť je potrebné každé ráno intenzívne prevetrať. Roztočov určite nenájdete na suchých a studených miestach, takže ich pravidelný prievan určite nepoteší.
 3. Maximálna teplota v miestnosti by sa mala pohybovať okolo 22 stupňov, a to aj v zime. Preto ešte raz prízvukujeme vetranie, ktoré je účinné predovšetkým v zime, keďže roztoče neznesú mráz.
 4. S optimálnou vlhkosťou vám pomôže čistička vzduchu, avšak bez zvlhčovadla.
 5. Zabezpečte v miestnosti dostatok svetla, preto roztiahnite rolety.
 6. Nezabudnite na pravidelné otáčanie a vetranie matracov, pretože práve v nich sa kumuluje vlhkosť z potu z lôžkovín. Ako na to sa dočítate v článku: 6 rýchlich tipov a váš matrac bude v najlepšej kondícii.
 7. Samozrejmosťou by malo byť pravidelné upratovanie a starostlivosť aj o náročnejšie materiály. Pri upratovaní uprednostnite utieranie podlahy pred vysávaním a stieraním prachu na sucho, čím prach len rozvírite.
 8. Roztoče sa často zdržiavajú v kobercoch s vysokým vlasom, a preto v prípade, že ste alergický na prachové roztoče, odporúčame také koberce odstrániť.

Ako sa zbaviť roztočov a alergie na roztoče

Po dodržiavaní týchto rád si môžete byť istý, že sa roztočov zbavíte jedna radosť. Aj keď tento proces je časovo náročnejší, určite to stojí za to. Vzhľadom k tomu, že priemerný roztoč žije 20- 40 dní, je potrebné obetovať váš čas, aby ste sa zbavili jeho početnej rodiny. Prečo iné, ak nie pre vaše zdravie a zdravie vašich detí by ste mali obetovať čas? Začnite už dnes a budete sa cítiť oveľa lepšie. 

Autor:Dalibor Cicman