AKO SA SPRÁVNE STARAŤ O PAPLÓN?
V dnešnom článku vám poskytneme tipy vďaka ktorým sa dozviete nielen to, ako sa o svoj paplón starať, aby vám vydržal dlhé roky, ale aj to, čo je potrebné robiť, aby vám poskytol maximálny komfort.
Paplón nie je len kus textílie, ktorého funkciou je zahriať nás v noci. Je to tiež predmet, ktorý sa bezprostredne podieľa na našom zdraví. V prípade, že sa oň nebudete správať, môže sa stať domovom pre prachové roztoče, rôzne baktérie a nečistoty, ktoré môžu ovplyvniť spánok a s ním aj vaše zdravie. Vďaka pravidelnej starostlivosti si zabezpečíte dlhú životnosť a ideálny spánok.
Ak hľadáte odpoveď na otázku, ako často je potrebné paplón prať, odpoveď je jednoduchá. Všeobecne sa odporúča, aby bola prikrývka praná minimálne raz, ideálne dvakrát do roka. Ak však spíte pod paplónom každý deň a cítite, že je znečistený, alebo už neposkytuje pohodlie ako niekedy, môže byť jeho čas na pranie. V prípade, že máte alergie na prachové roztoče alebo trpíte astmou, môže byť potrebné prať paplón častejšie, ideálne každé tri mesiace. Pri praní je však potrebné dodržiavať niekoľko kľúčových pravidiel:
- prečítajte si etiketu: niektoré paplóny sa neodporúča chemicky čistiť, ale je možné ich len prať. Preto je potrebné dôkladne sledovať etiketu, ktorá je umiestnená na produkte. Na etikete nájdete všetky informácie o tom, aká starostlivosť je potrebná o daný produkt aj s informáciou o tom, aká je optimálna teplota vody pre pranie daného paplóna. V prípade, že by ste zvolili oveľa vyššiu teplotu pri praní, materiál paplóna by sa mohol zničiť.
- používajte práčku, ktorá má veľký bubon: ak chcete docieliť optimálne pranie, paplón by mal byť voľne umiestnený v práčke.
- používajte jemný prací prostriedok: na pranie paplóna je najlepšie používať jemný prací prostriedok, ktorý vám nemôže poškodiť tkaninu ani výplň. Snažte sa vyhnúť agresívnym bieliacim prostriedkom, ktoré by mohli materiál daného produktu oslabiť.
- zabezpečte dôkladné plákanie: pri praní je dôležité, aby sa prací prostriedok dôkladne vypustil. V prípade potreby zopakujte radšej proces plákania, aby ste predišli zanechaniu zvyškov pracieho prášku, ktorý môže spôsobiť podráždenie pokožky.
Po praní je dôležité, aby bola prikrývka ideálne vysušená. Existujú dva spôsoby, ako proces sušenia optimalizovať. Ak to podmienky dovoľujú, je najlepšie ak necháte paplón vysušiť na čerstvom vzduchu, ideálne na slnku. Slnečné lúče nielenže pomáhajú urýchliť proces sušenia, ale okrem toho dokážu eliminovať baktérie a mikroorganizmy, ktoré sa nachádzajú na povrchu. Druhým spôsobom ako paplón vysušiť je využitie sušičky. Ak sušíte paplón v sušičke, nastavte ju na nižšiu teplotu. Je dôležité pravidelne kontrolovať paplón počas sušenia, aby ste predišli poškodeniu alebo zrážaniu materiálu. Pomôcť si môžete aj využitím tenisových loptičiek, ktoré pomôžu k tomu, aby bola náplň rovnomerne rozložená a zabráni sa zrážaniu vnútornej výplne.
Okrem pravidelného prania je dôležité venovať sa aj každodennej starostlivosti o paplón. Prostredníctvom vetrania paplóna sa zbavíte vlhkosti a pachov. Skrz vetranie udržiavate paplón bez zápachov a vlhkosti. Kľúčovým krokom pre ochranu paplóna je využívanie obliečok. Vyberte si kvalitné obliečky, ktoré chránia paplón pred prachom, vlhkosťou a nečistotami. Pravidelná výmena obliečok tiež pomáha predlžovať životnosť prikrývky.
V prípade, že paplón nepoužívate počas určitého obdobia, je dôležité ho správne skladovať. Uistite sa, že paplón je pred uskladnením čistý a úplne suchý. Skladovanie znečisteného paplóna môže viesť k vzniku zápachov a plesní. Paplón umiestnite do ochranného obalu, aby bol chránený pred prachom, plesňami a rôznymi mikroorganizmami.
Ako vyzerá vaša starostlivosť o paplón? Dajte nám vedieť do komentára a podeľte sa s čitateľmi o vaše praktické rady.
Komentáre
Zanechajte svoj komentár