Získaj
zľavu na nákup

Staň sa fanúšikom našej
stránky na Facebooku
a získaj 5 % zľavu!

Matrac a čo ste o ňom nevedeli

Zo všetkých strán každý deň počúvame, aký je kvalitný spánok dôležitý. Všetci odborníci nám ho odporúčajú po namáhavej a dlhej práci alebo pred ťažkou skúškou. Základom dobrého spánku je kvalitný matrac, ktorý vám „sekne“. Prinášame vám preto niekoľko rád, ako si vybrať nie ten najdrahší alebo najväčší, ale ten, ktorý vám bude najviac vyhovovať, a navyše sa dozviete to, čo ste o ňom nevedeli.

 

Šťastná a matrac

 

Tvrdosť matraca

Profesor ortopédie Aria Nick v Santa Monike v UCLA Medical Center hovorí, že matrac musí vaše telo podporovať v neutrálnej polohe, kedy je vaša chrbtica prirodzene prehnutá. V spoločnosti pretrváva názor, že kvalitnejšie sú mäkšie matrace, výsledok v Španielsku však týmito dohadmi riadne zamával. Dokázal, že pre ľudí s probémami chrbtice sú vhodnejšie matrace stredne tvrdé až tvrdé. Na stupnici 1-10 bola ideálna tvrdosť matraca 5,6.

Ako zistíme, že niečo nie je v poriadku?

Ak sa ráno zobudíte a ucítite slabú bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá po prebudení a natiahnutí chrbtice zmizne do 15-30 minút, je načase váš matrac vymeniť.

 

matrace a čo ste o nich nevedeli, bolesti chrbtice z matraca

 

Pružinový alebo celý penový matrac

Penové matrace sú skôr určené na lamelové rošty s predpätými lamelami. Ak chceme penové matrace umiestniť na pevný podklad, mali by mať výšku minimálne 15 cm. Pružinové matrace sa zvyčajne umiestňujú na pevný podklad (drevené dosky). Vo všeobecnosti častejšie anchádzame v domácnostiach pružinové matrace, trendom je však zavádzanie penových matracov kvôli ich trvanlivosti a ďalším vlastnostiam. Viac informácii o vlastnostiach matracov sa dozviete v článku: Ako vybrať správny matrac.

 

Rozmer matraca

Rozmer váško matraca je veľmi dôležitý. V prvom rade by sa vám nemusel zmestiť do postele, čo by vám zbytočne skomplikovalo vrátenie matraca, ktoré je síce bezplatné, avšak zbytočné a pracné. Štandarné rozmery na jednu posteľ sú 80x200 cm a 90x200 cm. Matrace do manželskej postele majú najčastejšie rozmery 160x200180x200 cm. Existujú aj tzv. jedno a pol lôžka s rozmermi 140x200 cm. V každom kvalitnom obchode vám však poskytnú aj atypické rozmery za približne nezmenené ceny.

 

najcastejsi rozmer matraca

 

Jeden veľký matrac alebo dva malé?

Toto je veľmi častá otázka. Výrobca a mnoho ortopédov sa zhoduje na tom, že je lepšie kúpiť si dva malé matrace. V prvom rade každému vyhovuje iná tvrdosť matraca. Ak je jeden z partnerov tažší, neovplyvní to matrac toho druhého. Jednoduchšia je údržba matracov osobitne ako jedného veľkého. Obliečka z jedného malého matraca sa tiež ľahšie vyperie.

 

jeden veľký matrac alebo dva malé

 

Obliečka na matrac

Na trhu je mnoho obliečok na matrace. Cena obliečky často tvorí aj 40% ceny matraca, preto sa nenechajte oklamať pri kúpe nízkou cenou, ak v cene nebudete mať odpovedajúcu obliečku. Štandardne je používaná preštepaná bavlna, ktorá môžte byť kombinovaná bambusovými vláknami alebo dokonca prešitá striebrom. Iné obliečky na matrace sú zase napustené antibakteriálnym a upokojujúcim aloe vera, poprípade levanduľou. Veľmi dôležité je dávať pozor, či má nami vybratá obliečka zips, ak ho nemá je nutné rátať s troška obtiažnejšou údržbou.

 

bambusová obliečka na matrac

 

Balenie

Vákuovo baliť sa dajú len kvalitné penové matrace, ak výrobca posiela matrace zabalené v rolke, je to znak toho, že svojim matracom verí a sú kvalitné.

Viac o matracoch si prečítate v našom článku Ako vybrať správny matrac alebo v článku Najčastejšie kladené otázky- Matrace.

Autor:Mária Šandalová